• به انجمن نشریه دانشجویی صنعت برتر خوش آمدید
  • لطفا قوانین انجمن را ملاحظه بفرمایید
  • انتقادات و پیشنهادات خود را در تالارها مطرح فرمایید
  • جهت تماس با مدیران نشریه از طریق صفحه تماس اقدام نمایید
درود مهمان گرامی! ورود ثبت نام


امتیاز موضوع:
  • 24 رأی - میانگین امتیازات: 2.04
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ماهنامه دولت الکترونیک | دانلود
#1
منبع ماهنامه ها : سایت بیمه ایران (iraninsurance)


*************************


ماهنامه دولت الکترونیک شماره1،آبان ماه 1389


مدیر مسئول: مهندس سید حسین پاریاب
پدیدآورندگان: مهندس شادی اویار حسین،آتنا حشمی،فاطمه شرافت
طراح جلد و گرافیست: فاطمه زایا


ویژگی منحصر به ‏فرد هزاره سوم میلادی که از آن با عنوان عصر اطلاعات یاد می‏شود، نوآوری و تغییر است. فضای دیجیتالی و انقلاب فناوری اطلاعات هر روز دامنه گسترده‏تری به خود می‏گیرد، از مرزهای بیشتری عبور می‏کند و با ایجاد فضایی جدید در اطراف سازمان‏ها، تعامل سنتی سازمان و محیط را کمرنگ می‏سازد.
از آن جا که امروزه مردم با مباحثی همچون تجارت الکترونیکی ، کسب و کار الکترونیکی و مواردی از این قبیل روبه‏رو هستند و سازمان‏های خصوصی از این طریق کیفیت خدمات خود را به سطح بالایی رساندهاند، لذا از دولت‏ها انتظار میرود تا آن‏ها نیز خدمات خود را به سطح مطلوبی برسانند. در واقع میتوان گفت دولتها به دلیل فشار ناشی از پذیرش فناوری اطلاعات در سایر کشورها و همچنین پاسخ به انتظارات و توقعات جدید مردم، ناچار به استفاده از فناوری اطلاعات در ارایه خدمات خود هستند. شروع به‏کارگیری و گسترش دولت الکترونیکی غالباً در جهت انجام تغییرات در فرآیندهای دولتی نظیر تمرکززدایی، بهبود کارایی و اثربخشی هر چه بیشتر بوده است. باید گفت که اصولاً تعریف واحدی درباره دولت الکترونیکی وجود ندارد و این مسأله ناشی از ماهیت پویای آن و جایگاه فناوری در آن است. اما می‏توان گفت دولت الکترونیکی به کار بردن فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور بهبود کارایی و اثربخشی، شفافیت اطلاعات و مقایسه‏پذیری مبادلات اطلاعاتی و پولی در دولت، بین دولت و سازمان‏های تابعه دولت (G2G) در سطح ملی، شهری و محلی، مبادلات اطلاعاتی و پولی با شهروندان (G2C) و با سازمان‏های تجاری (G2B) می‏باشد. دولت الکترونیکی از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات، دسترسی دو طرفه به اطلاعات را ممکن میسازد و باعث توانمندسازی هر چه بیشتر مردم در استفاده از اطلاعات میشود.
مطالب گفته شده نشان می‏دهد که وجود شبکههای مبتنی بر فناوری اطلاعات، اساس روابط مردم با دولت را متحول میسازد. بنابراین اهمیت توسعه خدمات الکترونیکی در تمام بخش‏های دولتی کاملاً واضح است. از مهم‏ترین این بخش‏ها نیز بخش بازرگانی است که به دلیل تعامل وسیع این بخش با شهروندان و بازرگانان، در مباحث مرتبط با دولت الکترونیکی از جایگاه ویژه‏ای برخوردار می‏باشد. در واقع ارایه خدمات الکترونیکی دولت به شهروندان و بازرگانان و سایر بخش‏ها، از ابعاد مختلفی قابل توجه است که بخش بازرگانی به دلیل وسعت تعاملات خود، بخش عمده‏ای از این ابعاد را در بر می‏گیرد. این امر ضرورت تحقق و توسعه دولت الکترونیکی در بخش بازرگانی را نشان می‏دهد. در این راستا اولین گام برای تحقق دولت الکترونیکی در وزارت بازرگانی و پس از آن در بخش بازرگانی، شناخت پدیده دولت الکترونیکی توسط تمام گروه‏های ذی‏نفع و در تعامل با بخش بازرگانی است.
در حال حاضر دفتر توسعه دولت الکترونیکی وزارت بازرگانی به منظور برقراری و توسعه ارتباطات الکترونیکی و تسریع و بهینه‏سازی ارایه خدمات بین دولت (با تأکید بر وزارت بازرگانی)، شرکت‏ها و شهروندان در معاونت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت بازرگانی تشکیل شده است و با توجه به مطالب پیش‏گفته مبنی بر اهمیت شناخت دقیق و همه جانبه پدیده دولت الکترونیکی، نشریه حاضر در جهت آگاهی و روشن نمودن هر چه بیشتر اذهان مدیران، کارشناسان و کارمندان وزارت بازرگانی به صورت ماهانه توسط این دفتر منتشر و ضمن ارایه آخرین مفاهیم و دستاوردهای علمی دولت الکترونیکی به مطالعه و بررسی نتایج پروژههای دولت الکترونیکی در وزارت بازرگانی نیز می‏پردازد.
شماره نخست نشریه که در پیش روی شماست، در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول با عنوان تاریخچه دولت الکترونیکی به سیر تکامل و ظهور دولت الکترونیکی پرداخته است. فصل دوم به چیستی دولت الکترونیکی پرداخته و ماهیت دولت الکترونیکی را مورد بررسی قرار داده است. فصل سوم تحت عنوان شکلگیری دولت الکترونیکی در سایر کشورها، به بررسی چگونگی ایجاد و توسعه دولت الکترونیکی در سایر کشورها میپردازد و در فصل چهارم وضعیت دولت الکترونیکی در ایران در دستور کار قرار گرفته است و به بررسی پروژههایی که تاکنون در کشور در راستای تحقق دولت الکترونیکی انجام شده، پرداخته است.
امید است انتشار این نشریه بتواند آغازگر مسیری باشد که پیمودن آن مستلزم تلاش و یافتن است و نیز درست پیمودن آن مستلزم آموختن از یافتهها و به کارگرفتن آنها در عرصه عمل است.

لینک دانلود
 
پاسخ
  


پیام‌های داخل این موضوع
ماهنامه دولت الکترونیک | دانلود - توسط ایران - 12-19-1392، 01:14 عصر

پرش به انجمن:


اعضای در حال مشاهده : 1 مهمان